Addendum

Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament

(196 active MEPs)
Order by:  


Judith
A. MERKIES
Claudette
ABELA BALDACCHINO
Luís Paulo
ALVES
Josefa
ANDRÉS BAREA
Eric
ANDRIEU
Pino
ARLACCHI
Kriton
ARSENIS
John
ATTARD-MONTALTO
Inés
AYALA SENDER
Maria
BADIA i CUTCHET
Marino
BALDINI
Francesca
BALZANI
Zigmantas
BALČYTIS
Giovanni
BARBAGALLO
Pervenche
BERÈS
Luigi
BERLINGUER
Thijs
BERMAN
Vilija
BLINKEVIČIŪTĖ
Rita
BORSELLINO
Biljana
BORZAN
Emine
BOZKURT
Victor
BOŞTINARU
Zuzana
BRZOBOHATÁ
Udo
BULLMANN
Luis Manuel
CAPOULAS SANTOS
Salvatore
CARONNA
Michael
CASHMAN
Françoise
CASTEX
Alejandro
CERCAS
Ole
CHRISTENSEN
Minodora
CLIVETI
Sergio Gaetano
COFFERATI
António Fernando
CORREIA DE CAMPOS
Ricardo
CORTÉS LASTRA
Silvia
COSTA
Emer
COSTELLO
Jean Louis
COTTIGNY
Andrea
COZZOLINO
Corina
CREŢU
Joseph
CUSCHIERI
George Sabin
CUTAŞ
Frédéric
DAERDEN
Spyros
DANELLIS
Francesco
DE ANGELIS
Paolo
DE CASTRO
Véronique
DE KEYSER
Leonardo
DOMENICI
Dimitrios
DROUTSAS
Robert
DUŠEK
Vasilica Viorica
DĂNCILĂ
Saïd
EL KHADRAOUI
Ioan
ENCIU
Ismail
ERTUG
Edite
ESTRELA
Tanja
FAJON
Richard
FALBR
Göran
FÄRM
Elisa
FERREIRA
Monika
FLAŠÍKOVÁ BEŇOVÁ
Knut
FLECKENSTEIN
Franco
FRIGO
Vicente Miguel
GARCÉS RAMÓN
Iratxe
GARCÍA PÉREZ
Dolores
GARCÍA-HIERRO CARABALLO
Eider
GARDIAZÁBAL RUBIAL
Kinga
GÖNCZ
Evelyne
GEBHARDT
Jens
GEIER
Lidia Joanna
GERINGER de OEDENBERG
Adam
GIEREK
Norbert
GLANTE
Robert
GOEBBELS
Ana
GOMES
Matthias
GROOTE
Roberto
GUALTIERI
Enrique
GUERRERO SALOM
Sylvie
GUILLAUME
Zita
GURMAI
Sergio
GUTIÉRREZ PRIETO
Jutta
HAUG
Anna
HEDH
Edit
HERCZOG
Liem
HOANG NGOC
Mary
HONEYBALL
Richard
HOWITT
Stephen
HUGHES
Iliana Malinova
IOTOVA
Vincenzo
IOVINE
María
IRIGOYEN PÉREZ
Liisa
JAAKONSAARI
Karin
KADENBACH
Ivailo
KALFIN
Petra
KAMMEREVERT
Evgeni
KIRILOV
Mojca
KLEVA KEKUŠ
Maria Eleni
KOPPA
Constanze Angela
KREHL
Wolfgang
KREISSL-DÖRFLER
Bernd
LANGE
Claus
LARSEN-JENSEN
Juan Fernando
LÓPEZ AGUILAR
Jörg
LEICHTFRIED
Jo
LEINEN
Bogusław
LIBERADZKI
Olle
LUDVIGSSON
Marusya
LYUBCHEVA
Miguel Angel
MARTÍNEZ MARTÍNEZ
David
MARTIN
Antonio
MASIP HIDALGO
Vladimír
MAŇKA
Linda
McAVAN
Arlene
McCARTHY
Emilio
MENÉNDEZ del VALLE
Guido
MILANA
Alexander
MIRSKY
Marlene
MIZZI
Claude
MORAES
Vital
MOREIRA
María
MUÑIZ DE URQUIZA
Vojtěch
MYNÁŘ
Norbert
NEUSER
Katarína
NEVEĎALOVÁ
Jens
NILSSON
Raimon
OBIOLS
Wojciech Michał
OLEJNICZAK
Justas Vincas
PALECKIS
Chrysoula
PALIADELI
Pier Antonio
PANZERI
Antigoni
PAPADOPOULOU
Gilles
PARGNEAUX
Ioan Mircea
PAŞCU
Vincent
PEILLON
Andrés
PERELLÓ RODRÍGUEZ
Sandra
PETROVIĆ JAKOVINA
Tonino
PICULA
Mario
PIRILLO
Gianni
PITTELLA
Pavel
POC
Anni
PODIMATA
Phil
PRENDERGAST
Vittorio
PRODI
Bernhard
RAPKAY
Sylvana
RAPTI
Evelyn
REGNER
Mitro
REPO
Christine
REVAULT D'ALLONNES BONNEFOY
Teresa
RIERA MADURELL
Ulrike
RODUST
Carmen
ROMERO LÓPEZ
Dagmar
ROTH-BEHRENDT
Libor
ROUČEK
Katrin
SAKS
David-Maria
SASSOLI
Antolín
SÁNCHEZ PRESEDO
Daciana Octavia
SÂRBU
Csaba
Sándor TABAJDI
Christel
SCHALDEMOSE
Martin
SCHULZ
Olga
SEHNALOVÁ
Joanna
SENYSZYN
Peter
SIMON
Brian
SIMPSON
Birgit
SIPPEL
Marek
SIWIEC
Peter
SKINNER
Monika
SMOLKOVÁ
Sophocles
SOPHOCLEOUS
Cătălin
Sorin IVAN
Georgios
STAVRAKAKIS
Jutta
STEINRUCK
Catherine
STIHLER
Hannes
SWOBODA
Marc
TARABELLA
Isabelle
THOMAS
Britta
THOMSEN
Patrice
TIROLIEN
Patrizia
TOIA
Catherine
TRAUTMANN
Emilie
TURUNEN
Claudiu Ciprian
TĂNĂSESCU
Marita
ULVSKOG
Oleg
VALJALO
Kathleen
VAN BREMPT
Derek
VAUGHAN
Bernadette
VERGNAUD
Henri
WEBER
Josef
WEIDENHOLZER
Barbara
WEILER
Åsa
WESTLUND
Kerstin
WESTPHAL
Glenis
WILLMOTT
Janusz
Władysław ZEMKE
Luis
YÁÑEZ-BARNUEVO GARCÍA
Boris
ZALA
Andrea
ZANONI
Silvia-Adriana
ŢICĂU





List of INACTIVE. MEPs who already ended their mandate.

Magdalena
ALVAREZ


End of mandate:
July 15, 2010
Kader
ARIF


End of mandate:
May 15, 2012
Francesca
BARRACCIU


End of mandate:
February 27, 2014
Rosario
CROCETTA


End of mandate:
December 16, 2012
Harlem
DÉSIR


End of mandate:
April 8, 2014
Proinsias
DE ROSSA


End of mandate:
February 1, 2012
Louis
GRECH


End of mandate:
March 12, 2013
Estelle
GRELIER


End of mandate:
June 16, 2012
Jiří
HAVEL


End of mandate:
July 8, 2012
Ramón
JÁUREGUI ATONDO


End of mandate:
October 20, 2010
Dan
JØRGENSEN


End of mandate:
December 11, 2013
Alan
KELLY


End of mandate:
February 24, 2011
Stavros
LAMBRINIDIS


End of mandate:
June 16, 2011
Stéphane
LE FOLL


End of mandate:
May 15, 2012
Jean-Claude
MARCOURT


End of mandate:
July 15, 2009
Kyriakos
MAVRONIKOLAS


End of mandate:
August 31, 2012
Ivari
PADAR


End of mandate:
April 6, 2014
Giorgos
PAPAKONSTANTINOU


End of mandate:
October 6, 2009
Vincent
PEILLON


End of mandate:
May 15, 2012
Rovana
PLUMB


End of mandate:
May 6, 2012
Edward
SCICLUNA


End of mandate:
March 12, 2013
Debora
SERRACCHIANI


End of mandate:
May 6, 2013
Gianluca
SUSTA


End of mandate:
March 14, 2013
Zoran
THALER


End of mandate:
March 20, 2011
Kristian
VIGENIN


End of mandate:
May 28, 2013